Jak dobrać pieluszkę dla noworodka?
Jak dobrać pieluszkę dla noworodka?

Pierwszy miesiąc życia dziecka to wyjątkowy czas. W jego trakcie świeżo upieczeni rodzice uczą się odpowiedniej pielęgnacji swojego maleństwa oraz nawiązują z nim więź, która staje się podwaliną do pięknej, trwającej całe życie, relacji.

To, co jest szalenie ważne podczas czterech pierwszych tygodni życia dziecka, to zapewnienie  mu maksimum komfortu. Jednym z elementów, który wpływa na wygodę malucha, jest dobór odpowiednich pieluszek. Przeciętne dziecko spędza w nich około 2,5 roku, co przeliczyć można na ok. 25000 godzin. Mając to na uwadze, warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego rozwiązania.

Na rynku znaleźć można obecnie szeroki wybór różnego rodzaju pieluch jednorazowych oraz pieluszek wielorazowych. Zwłaszcza te drugie cieszą się obecnie dużą popularnością. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym wpisie.

Dlaczego warto zdecydować się na pieluszki wielorazowe?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieluszki wielokrotnego użytku były jedyną formą pieluchowania – zarówno noworodków, jak i niemowląt. Jak to jednak zwykle bywa, czasy się zmieniły i zostały one niemal całkowicie zastąpione pieluszkami jednorazowymi. Dlaczego więc dzisiaj, w XXI wieku, wielorazowe pieluchy wracają do łask?

   1. Wygoda i komfort

Mówiąc o zaletach pieluszek ekologicznych, w pierwszej kolejności należy wspomnieć, że są one wykonane z tkanin, które nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Obecnie, największą popularnością cieszą się pieluchy wykonane z bawełny i wiskozy bambusowej, czyli oddychających i chłonnych materiałów. Skóra noworodków jest podatna na odparzenia, dlatego tak ważne jest, by chłonność i oddychalność pieluszek były jak największe. Rodzice, którzy kiedykolwiek korzystali z pieluch jednorazowych, z pewnością nie raz przekonali się, jak łatwo o podrażnienia pieluszkowe. W przypadku pieluszek wielorazowych wykonanych z bawełny czy bambusa ryzyko odparzeń jest zdecydowanie mniejsze.

   2. Zdrowie

Dzięki temu, że pieluszki wielorazowe są wykonane z ekologicznych tkanin nie przyczyniają się do powstawania zmian alergicznych na delikatnej skórze noworodków. Niedojrzała jeszcze skóra nie styka się z żadnymi chemicznymi substancjami, które mogą podrażniać skórę i wywoływać uczulenia. Ich wielką zaletą jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co redukuje ryzyko powstania bolesnych odparzeń, a w przypadku chłopców nie doprowadza do przegrzewania jąder, przez co w przyszłości mogliby mieć problemy z płodnością.

   3. Ekologia

Szacuje się, że jedno dziecko zużywa ok. sześciu tysięcy pieluch jednorazowych przez cały okres pieluchowania. Warto przy tym zaznaczyć, że popularne pieluszki rozkładają się średnio 300-500, lat a w procesie ich produkcji ścina się ok. siedmiu milionów drzew rocznie. Pieluszki wielorazowe są więc nie tylko zdrowszą, ale również przyjazną środowisku alternatywą dla ich jednorazowych zamienników.

   4. Oszczędność

Wbrew temu, co może się wydawać, pieluchy wielokrotnego użytku są bardziej przyjazne dla domowego budżetu, aniżeli pieluchy jednorazowe. Rodzice co prawda muszą liczyć się ze sporym jednorazowym wydatkiem, jednak warto pamiętać, że pieluszki kupuje się raz i nie trzeba ich wymieniać. Odpowiednio pielęgnowane mogą być z powodzeniem używane również przy kolejnych dzieciach.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pieluszki dla noworodka?

Poszukując dobrej pieluszki dla noworodka, warto zwrócić uwagę na to, czy nie ogranicza ona swobody ruchów dziecka. Odpowiednio dobrana pielucha powinna być: płaska pod plecami, wąska w kroku i kończyć się poniżej pępka, by nie obcierała, ani nie utrudniała maluchowi wykonywania ruchów. W przeciwieństwie do pieluszek jednorazowych, pieluszki  wielorazowe można dopasowywać zarówno na długość w kroku, jak i na szerokość w pasie.

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór właściwego rozmiaru pieluszki tak, aby nie była ani zbyt duża, ani zbyt mała. Jeżeli pieluszki zaczynają być za ciasne w brzuszku albo w udach, należy zmienić ich rozmiar na większy. W prawidłowo dopasowanej pieluszce maluszkowi jest wygodnie i nie odczuwa on dyskomfortu.

Kolejną niezwykle istotną sprawą jest to, z jakiego materiału są zrobione pierwsze pieluszki. Skóra noworodka jest bardzo delikatna – jest aż 5 razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka, dlatego jest też zdecydowanie bardziej podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Pieluszki dla noworodków powinny być wyprodukowane z ekologicznych tkanin, które zapewnią im odpowiednią termoregulację. Doskonałym wyborem są dostępne w naszym sklepie pieluszki wielorazowe wykonane z całkowicie bezpiecznych dla skóry, atestowanych materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl