Które pieluchy dziecięce są najbardziej ekologiczne?
Które pieluchy dziecięce są najbardziej ekologiczne?

Trudno mówić o ekologii w przypadku pieluch dziecięcych. Powszechnie sprzedawane produkty jednorazowe zawierają materiały i dodatki chemiczne mogące podrażnić delikatną skórę dziecka, a do tego po użyciu są traktowane jako dość problematyczny odpad.

Długi czas rozkładu pieluszek jednorazowych 

Popularność pieluch jednorazowych związana jest z wygodą ich użytkowania. Większość ludzi nie przejmuje się tym, w jakiej ilości je wyrzuca, co nie jest wyjściem dobrym dla naszej planety. Zwykła jednorazówka, która trafia na wysypisko, rozkłada się przez około 400-500 lat. Oznacza to, że większość jednorazowych pieluch na świecie będzie na ziemi istnieć jeszcze długo po naszej śmierci. Do tego dochodzi pokaźna ich ilość sięgająca 6 500 -10 000 pieluszek generowanych w ciągu 30 miesięcy życia każdego dziecka. W ten sposób powstał trzeci pod względem objętości odpad na wysypiskach śmieci. 

Problemy z biodegradacją 

Ze względu na to, że ekologia w ostatnich latach stała się bardzo modna, niektórzy producenci próbują wejść w ten trend i wypuszczają na rynek tzw. pieluchy biodegradowalne. Nie oznacza to jednak, że są one bezpieczne dla środowiska. Mogą być pozbawione wybranych substancji lub materiałów, lecz wciąż potrzeba co najmniej kilkudziesięciu lat na to, by uległy rozkładowi. W odpowiednich warunkach mogłyby zostać przerobione na kompost z odpadem resztkowym, jednak wymaga to stworzenia pewnych warunków środowiskowych, które obecnie funkcjonują tylko w niektórych krajach.

Koszty pieluch wielokrotnego użytku  

Pieluchy wielorazowe nie przypominają tetry spinanej agrafką, która towarzyszyła dzieciom przez wiele lat. Są one wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, które mogą być wielokrotnie prane. Ich cena jest wyższa od ceny pieluchy jednorazowej, jednak jest to jednorazowy wydatek. W przeliczeniu na jedno dziecko koszty pieluch jednorazowych przeważnie wynoszą od 100 do 150 zł na miesiąc. Pieluchy wielorazowe dla niemowląt i noworodków to koszt zakupu samych pieluch, ale też generują zużycie wody potrzebne do prania. Łatwo jednak można policzyć, że zakup pieluch materiałowych zwróci się już po kilku miesiącach użytkowania i będzie służyć dalej. Taki zestaw pieluch odpowiednio dezynfekowany może służyć kolejnemu dziecku, a wtedy już jedynym kosztem jest tylko pranie. Kiedy spojrzeć na wielorazówki długofalowo, to są one zdecydowanie tańsze w użytkowaniu, niż pieluchy jednorazowe.

Jednorazowy wydatek w zamian za długie użytkowanie  

Pieluchy wielorazowe są produkowane z surowców naturalnych oraz laminowanego, bądź nie, poliestru. Większość z nich ulega biodegradacji. Część pozostaje odpadem, ale składowanym w znikomej ilości. Tego typu produkty przyczyniają się do zmniejszenia odparzeń lub alergii, które w przypadku pieluch jednorazowych są bardzo częste. Co więcej, pieluchy materiałowe mogą być sprzedawane lub oddawane i noszone przez kolejne dzieci, co jeszcze bardziej pozwala wykorzystać produkt. Są również pieluchy one size, które mogą być stosowane przez długi czas. Wystarczy dopasować ich rozmiar do wieku i wagi dziecka. Wszystko to sprawia, że spośród pieluch dostępnych na rynku, to właśnie wielorazowe są najbardziej ekologiczne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl