Dlaczego pieluchy wielorazowe są lepsze od jednorazowych?
Dlaczego pieluchy wielorazowe są lepsze od jednorazowych?

Pieluchy jednorazowe wyparły tetrę, ponieważ przy wielokrotnym przewijaniu nie wymagają prania czy stosowania specjalnej techniki wiązania, która zapobiegnie zabrudzeniu ubranek. Jednak jest to rozwiązanie niedoskonałe i kosztowne. Pod wieloma względami lepiej sprawdzają się pieluchy wielokrotnego użytku.

Wady pieluch jednorazowych 

W zależności od marki średni miesięczny koszt pieluch jednorazowych na jedno dziecko wynosi 100-150 zł miesięczne. Do tego mogą dochodzić środki na alergie skórne i odparzenia wywołane chemią stosowaną przez producentów. Pieluchy powszechnie dostępne w sklepach zawierają superchłonne polimery, które po zmoczeniu zamieniają się w żel nieprzepuszczający powietrza. Nieoddychająca skóra w miejscach intymnych może stać się przyczyną poważniejszych problemów w przyszłości. Zużyte pieluchy to także poważny problem ekologiczny. Każdego dnia ich ogromne ilości trafiają do śmieci, co staje się globalnym problemem. Nie ma skutecznego sposobu na ich utylizację, a okres rozkładu trwa kilkaset lat.

Ekologiczne, ekonomiczne i bezpieczne dla zdrowia 

Rodzice często myślą, że nie ma innego rozwiązania niż tetra i pieluchy jednorazowe.  Jednak dzisiejsze pieluchy wielorazowe to coś zupełnie innego. Są to gotowe produkty uszyte z bezpiecznych dla skóry materiałów jak flanela, dzianina czy welur bawełniany. Nie zawierają chemicznych dodatków, które mogłyby podrażniać skórę lub blokować dopływ powietrza. Większość dzieci nie potrzebuje stosowania dodatkowych kremów na odparzenia. Pieluszki wielorazowe one size są projektowane z myślą o wielu rozmiarach, które można regulować przez system nap. Materiałowe produkty dla dzieci przyczyniają się również do ochrony środowiska naturalnego, ponieważ znacząco zmniejszają powstawanie odpadów. Jednorazowy koszt jest oczywiście droższy, jednak nie trudno się domyślić, że inwestycja szybko się zwraca.

Rodzaje pieluszek wielorazowych 

Pieluszkę wielorazową zakłada się przeważnie tak samo, jak zwykłą pieluchę jednorazową. Ich użytkowanie jest jednak nieco inne i zależy od tego, jakiego rodzaju produktów używamy. Pielucha z kieszonką jest podobna do pieluchy jednorazowej. Ma miejsce, w którym umieszcza się wkład chłonny. Pieluchę formowankę szyje się z materiałów wchłaniających wilgoć, dlatego używa się jej wraz z otulaczem. Jego zadaniem jest ochrona przed przeciekaniem wkładu na ubranko. Natomiast pielucha all in one (AIO) ma wkład zszyty z otulaczem, a więc wymaga prania w całości. Wystarczy przestawić się na dowolny system pieluch wielorazowych, by zmniejszyć koszty związane z higieną dziecka i tym samym odciążyć środowisko. W porównaniu do pieluch jednorazowego użytku pieluchy materiałowe wymagają prania. Jednak zużycie potrzebnej wody jest i tak lepsze dla naszej planety niż wszystko to, co niesie ze sobą przemysłowa produkcja jednorazówek.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl